تاریخچه پیدایش جوراب از قدیم تا به امروز

جوراب, واژه ای است که امروزه تمامی انسان های این کره خاکی با آن آشنا هستند در واقع بعید است کسی را بشناسید که با واژه جوراب غریبه باشد. روزانه هرکدام از ما چه در منزل و چه در محیط کار و اجتماع لباسی بر تن کرده و به شیک بودن و تمیز بودن اهمیت میدهیم. در این مقاله سعی بر آن داریم که تاریخچه جوراب را برای شما بازگو کنیم.

جوراب هم لباس پای ماست و با وجود کوچک بودن نقش بسیار پر رنگی در زندگی ما ایفا می کند. جوراب متعلق به شخص یا گروه سنی خاصی نیست در واقع لباسی است که از یک نوزاد یک روزه گرفته تا یک پیر مرد 100 ساله از آن استفاده می کنند.

نحوه پیدایش جوراب:

نوع کار در زمان های قدیم بسیار طاقت فرسا تر از اکنون بود و اغلب کارها به صورت کارگری در حال انجام بود. مشاغلی از قبیل کشاورزی و یا کار در معادن که نیاز به پوشاندن نقاط حساس بدن از قبیل دست یا پا که در صورت توجه نکردن به این موضوع آسیب جدی بر اعضای بدن در بر داشت.

نوع کار در زمان های قدیم بسیار طاقت فرسا تر از اکنون بود و اغلب کارها به صورت کارگری در حال انجام بود. مشاغلی از قبیل کشاورزی و یا کار در معادن که نیاز به پوشاندن نقاط حساس بدن از قبیل دست یا پا که در صورت توجه نکردن به این موضوع آسیب جدی بر اعضای بدن در بر داشت.

ظهور جوراب از کدام کشور بود؟

تاریخچه جوراب

برای اولین بار در یونان باستان کارگران دارای مشاغل سخت و جسمانی از پارچه های نخی روی پای خود استفاده می کردند و با نخ دور ساق پای خود می بستند. در همان دوران بود که زن های شاغل در مزرعه و مشغول در منزل نیز به اهمیت جوراب پی برده و از آن استفاده می کردند. تفاوت اینجا بود که زن نها در آن زمان علاقه ای به جوراب با ساق های بلند نداشته و بیشتر به پوشاندن کف و روی پا اهمیت می دانند. استاده از جوراب فقط خلاصه به یویان باستان نبود و در همان دوران بود که در شرق دور نظیر کشور هایی چون چین و ژاپن جوراب های ابریشمی و یا پشمی پا به عرصه ظهور گذاشتند.

تغیر در نوع جوراب ها:

با گذشت زمان ,کم کم این جوراب های ساق کوتاه جای خودرا به جوراب هایی با ساق های بلند تری دادند که بعد از آن مردان هم از آن استفاده می کردند این جووراب ها بیشتر شبیه به شلوار بور و از کمر تا کف پارا می پوشاند.. این جوراب ها بیشتر شبیه به ساق جوراب های امروزی بودند. در همین بین جوراب های کش باف ساق بلند پدیدار شدند همچنین از نخ های ابریشمی جوراب های بسیار عالی و زیبایی تولید میشد که مخاطبان بسیاری داشت.

با ورود جوراب به کشور های غربی اولین کشوری که پا به عرصه این صنعت گذاشت انگلستان بود و اولین ماشین بافت جوراب های کش باف را توسط ولیام لی که یک کشیش بود را تولید کرد. در این دوره بود که در غرب جوراب های نخی و ابریشمی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بود.

تاریخچه جوراب با در نظر گرفتن اقلیم:

با توجه به سردسیر بودن کشور های غربی بعضی از افراد چنددید جفت جوراب را روی هم می پوشیدند تا در برابر سردی ها از پای خود محافظت کنند و همچنین از جوراب های ساق دار کش بافت در زیر چکمه های خود استفاده می کردند.

تغیر مد و تاثیر آن بر جوراب:

در اواخر قرن هجدهم بود که با تغییر مد در مردان شلوارهای بلند با جوراب های بلند را گرفتند. در قرن نوزدهم بود که جوراب هایی با جنس نخی که توسط ماشین بافته می شدند وارد بازار شدند و خانم هایی که دامن می پوشیدند برای حفاظت از پاهای خود ساق جوراب های بلند پوشیده و این مد بود که تغییرات بسیار اساسی را در جنس و ظاهر جوراب ها بوجود آورد.

تغیر جنس در تاریخچه جوراب :

از اواسط دهه سی یا چهل بود که جوراب هایی با جنس نایلون پا به عرصه ظهور گذاشتند. و با استقبال چشمگیر مردم رو برو شدند  که همین امر سبب شد خانم ها به جای استفاده از جوراب های پشمی و بلند از این جوراب ها استفاده کنند و دیری نگذشت تا جایگذین جوراب های پشمی شوند.

در اوایل دهه شصت بود که در اکثر کشور های غربی خانم ها رو به پوشیدن دامن های کوتاه آوردند و به جای استفاده از جوراب های کوتاه از ساق جوراب های بلند استفاده می کردند و استفاده از این ساق جوراب های نایلنی که بسیار زیبا هم بودند در همین دوران بسیار رایج شد. لازم به ذکر است که بعد از دهه 1960 تحول چشمگیری در صنعت جوراب به چشم نیامد.